Atelier św. Eliasza

Atelier św. Eliasza istnieje od września 2014 r. przy Monastycznych Wspólnotach Jerozolimskich w Warszawie. Założyła je s. Mateusza mniszka jerozolimska, absolwentka Akademii Ikonograficznej w Brukseli, prowadzonej przez Irinę Gorbunovą-Lomax: http://www.archiepiskopia.be/old/Fra/enseignement/academieIG.htm

Atelier prowadzi nauczanie malowania ikon według reguł tradycyjnej ikonografii, inspirując się metodą pracy realizowaną przez Irinę Gorbunovą-Lomax. Nauka w Atelier trwa 4 lata. Kształcenie praktyczne realizowane jest w formie cotygodniowych trzygodzinnych zajęć malarskich w pracowni oraz samodzielnej pracy w domu. Obok kształcenia praktycznego, uczestnicy warsztatów uczęszczają na comiesięczne wykłady stanowiące usystematyzowany zarys najważniejszych zagadnień z zakresu historii i ikonografii sztuki wczesnochrześcijańskiej, bizantyńskiej i staroruskiej.

Warsztaty ikonograficzne – etapy nauczania:

 • ćwiczenia wstępne polegające na nabywaniu ogólnych malarskich nawyków technicznych oraz wdrożenie się w rysunek pędzlem
 • ćwiczenia w malowaniu pejzażu ikonowego oraz draperii
 • ćwiczenia w malowaniu partii cielesnych i twarzy, malowanie ikony z obliczem świętego
 • studium półpostaci oraz malowanie ikon półpostaciowych np. Matki Bożej z Dzieciątkiem
 • studium całej postaci i malowanie ikon całopostaciowych np. aniołowie, święci
 • praca nad 10 projektami ikon świąt liturgicznych oraz malowanie ikon świątecznych

Kurs rysunku – zajęcia uzupełniające:

Dla zainteresowanych organizowane są również zajęcia rysunku. Program kursu przewiduje prace nad perspektywą linearną i modelunkiem światłocieniowym, a na dalszym etapie studium twarzy i postaci ludzkiej. Trzyipółgodzinne zajęcia odbywają się raz w tygodniu.

Prowadzący:

 • warsztaty ikonograficzne:
  • s. Mateusza Drewniak (ikonograf, absolwentka historii sztuki na KUL-u)
  • Dorota Stachurska (ikonograf, absolwentka Atelier św.Eliasza oraz wydziału grafiki na ASP w Warszawie)
  • Katarzyna Filochowska (ikonograf, kursantka Atelier św.Eliasza, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie)
 • kurs rysunku – Teodora Bozhikova (konserwator zabytków, ikonograf).
 • wykłady – Igor Wieremiejuk (absolwent Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim)

Zajęcia w roku szkolnym 2020-2021 będą trwały od 1 października do 12 czerwca.

Zapisy na warsztaty ikonograficzne na rok akademicki 2020-2021 są już zamknięte

Można zapisać się jeszcze na kurs rysunku i dołączyć do grup pracujących w środę 12:45-16:15 lub czwartek 9:30:13:00

Zapisy: Na warsztaty ikonograficzne na rok akademicki 2020-2021. Prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego. Przyjęcie na warsztaty poprzedza rozmowa i przegląd prac (rysunki, ikony, inne). Jej termin ustalany jest indywidualnie w odpowiedzi zwrotnej na zgłoszenie.

Zapisy na kurs rysunku  na rok akademicki 2020-2021. Prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego, zapraszamy też na rozmowę rekrutacyjną. Termin rozmowy ustalany jest wspólnie z osobą zgłaszającą.

Kontakt: Atelier św. Eliasza, Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie, ul. Łazienkowska 14, 00-449 Warszawa, atelierswietegoeliasza@gmail.com