PRZYGODA Z KOŚCIOŁEM SESJE Z KS. ROBERTEM WOŹNIAKIEM

Dziś świętujemy to wydarzenie. Matka Boga, Matka Jezusa staje się nową Ewą, nową ziemią, nowym początkiem, z nowej inicjatywy nigdy niepokonanego w swojej Miłości i swojej nadziei Niepokalanego Ojca. Bóg dla każdego z nas tworzy nowy początek.
Posłuchaj homilii z 8 grudnia: https://soundcloud.com/homilie-jeruzalem/homilia-8-grudnia-2019

O kościele, który jak księżyc świeci światłem odbitym, światłem Chrystusa umarłego i zmartwychwstałego. O kościele, który ma świecić dla wszystkich stworzeń. O kościele, który pragnie. O epokowej zmianie w myśleniu o kościele jaka dokonała się w połowie XX w. O konstytucji dogmatycznej „Lumen Gentium – światło Narodów”.

Kolejna sesja: 6-8 grudnia 2019: piątek 6 XII godz. 20-21; sobota 7 XII godz. 9.30-12; niedziela homilia podczas Eucharystii o godz. 11.00. Zapraszamy!

O MISTERIUM KOŚCIOŁA

Światłością narodów jest Chrystus.

Metaforycznym obrazem kościoła jest księżyc. Kościół podobnie jak księżyc nie ma własnego światła. Światłem narodów jest Chrystus umarły i zmartwychwstały. Ten, który dla nas poświęcił swoje życie. Nie jest to światło fizyczne ale światło ofiary, światło miłości.

Kościół powinien być jak czyste lustro, które odbija światło Chrystusa. Dlatego w kościele nie może chodzić o sam kościół; nie jest o nas ani o naszych wyobrażeniach. Pierwszą rzeczą, która definiuje kościół jest to, że nie mamy światła ale przekazujemy światło.

Sobór święty, gorąco pragnie oświecić wszystkich ludzi

Intencja Soboru głoszenia wszystkim ludziom jest bardzo ważna i przewija się przez cały dokument. Często mamy taką eklezjologię segregującą tzn. wybieramy komu będziemy przekazywali światło ewangelii.

Kiedy w konstytucji „Lumen Gentium” mówi się o kościele, to nie myśli się tylko o księżach czy budynkach ale o nas wszystkich. I my jako kościół jesteśmy po to aby światło Chrystusa mogło dojść do każdego człowieka i aby trwało w świecie.

To jest echo słów św. Pawła: „ stworzenie jęczy i wzdycha w bólach rodzenia oczekując na objawienie synów bożych”. Syn Boży to jest ktoś kto żyje światłem, które przychodzi od Chrystusa i jest jego transmiterem, taką żywą ikoną.

Kościół jest oświecany przez Jezusa, przyjmuje światło Jezusa i chce je zanieść każdemu. O tyle o ile może przyjść, na ile może być przekazane i na ile może zostać przyjęte. Nie myśli się o ilości, nie chodzi o maksymalizacje, może być mały promyczek, przekazany i przyjęty.

Kościół musi być zawsze definiowany przez relację z Jezusem.

Ks. dr hab. Robert Woźniak jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Antropologii Teologicznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.