Wspólnota Rodzin

Małżeństwa i rodziny tworzące naszą wspólnotę dotarły na Łazienkowską różnymi drogami. Ada i Franek szukali dla siebie miejsca, jednak wszelkie grupy dla rodzin wydawały im się nieadekwatne (przecież byli zaraz po ślubie). Jednocześnie czuli, że w duszpasterstwach akademickich nie ma już dla nich miejsca. Wspólnota Małżeństw była dokładnie tym, czego potrzebowali. Jakie było zaskoczenie Niny, gdy przychodząc z mężem na jedno ze spotkań, zobaczyła Franka. Dobrze pamiętała go z dzieciństwa z ich wspólnego parafialnego kościoła św. Krzyża. Nina i Krzyś twierdzą, że przy Monastycznych Wspólnotach Jerozolimskich trzymają ich trzy „P”: Pokój, Piękno i Przyjaźń. No i dywan w prawej nawie, po którym brykają w niedzielę dzieci – to także ich kościół, dobrze się w nim czują i jakimś cudem hałasu jest mniej, niż można by oczekiwać po ilości maluchów. Ani i Andrzejowi wspólnota pozwoliła zadomowić się w Warszawie, do której – on z Krakowa, ona z Gorzowa – trafili po zagranicznych studiach. Asia i Grzesiek na spotkania przychodzili od początku, byli jeszcze wtedy narzeczonymi. Na ich ślubie jerozolimskie kanony śpiewał wspólnotowy chór, któremu przewodniczyła siostra Joanna. Różne drogi i różne historie połączyły kilkanaście rodzin w jedną wspólnotę.

Wspólnota Małżeństw i Rodzin powstała w Kościele Matki Bożej Jerozolimskiej z inicjatywy mnichów i mniszek oraz małżeństwa Agnieszki i Rafała jesienią 2010 roku. Na początku tworzyła ją garstka małżeństw. Jednak z każdym miesiącem przychodzili nowi zainteresowani, potem zaczęły rodzić się kolejne dzieci. Niektórzy wyjechali z Warszawy (do Kołobrzegu, do Wrocławia, do Zamościa, do Norwegii), ale nadal pozostają w duchowej łączności z pozostałymi. Niektórzy zdecydowali się odejść, ale nadal o nich pamiętamy. Dziś we wspólnotę zaangażowanych jest około dwudziestu małżeństw (i około trzydzieścioro dzieci).

Wspólnota funkcjonuje zgodnie z rytmem roku szkolnego – od września do czerwca z przerwą na wakacje. Co roku odbywają się weekendowe rekolekcje wyjazdowe, w czasie których możliwa jest wspólna i indywidualna modlitwa, udział w konferencjach, spacery i długie rozmowy. To czas wyciszenia, regeneracji i wspólnotowego bycia razem.

Raz w miesiącu cała wspólnota spotyka się na czwartkowej adoracji w ciszy, również raz w miesiącu spędzamy razem niedzielną Eucharystię, po której następuje wspólna agapa oraz konferencja lub warsztaty. W niedzielę przychodzimy całymi rodzinami, w czwartki z uwagi na późną porę na spotkania docierają czasem jedynie jednoosobowe reprezentacje.

Wspólnota podzielona jest na grupki, które spotykają się co miesiąc w domach poszczególnych rodzin. W tym czasie wspólnie się modlą, rozważają przygotowane fragmenty Ewangelii oraz Księgi Życia Jeruzalem, dzielą się swoimi doświadczeniami duchowymi. To także czas wzajemnego poznania, zawiązywania przyjaźni. Skład grupek losowany jest cyklicznie (co rok albo dwa). Wiele rodzin spotyka się także na niedzielnych mszach świętych przy Łazienkowskiej 14.

Styl i formuła spotkań wciąż ewoluują. Tematy na każdy rok są wybierane i opracowywane przez samych członków wspólnoty. Dotychczas rozważaliśmy na podstawie Pisma Świętego i Księgi Życia Jeruzalem tematy modlitwy i przyjmowania. Sięgnęliśmy też do papieskiej adhortacji Amoris Laetitia.

Od roku prowadzimy otwartą katechezę dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas.

Naszej wspólnocie towarzyszą, otaczając modlitwą i troską każdego z nas, siostra Joanna i brat Ireneusz.

Widząc wartość całej społeczności zgromadzonej wokół Sióstr i Braci Jerozolimskich, a szczególnie jej bogactwo i różnorodność – coraz częściej angażujemy się również we wspólne przedsięwzięcia grup i wspólnot zgromadzonych wokół kościoła na Łazienkowskiej: spotkania, modlitwy, agapy. Mamy poczucie bycia tu coraz bardziej „u siebie”.

Dokąd dojdziemy, jak będzie wyglądała nasza grupa za kolejnych kilka lat? Nie wiemy i nie staramy się dowiedzieć. Mamy tylko nadzieję, że w tym byciu razem przy Wspólnotach Jerozolimskich nauczymy się kochać od Tego, który jest Miłością. Żaden inny program nie ma tak naprawdę znaczenia.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu: rodziny@wspolnoty-jerozolimskie.pl